Slovo dekanky (apríl 2017)

Prišla jar. Jej vítanie bolo, a aj zostalo, predmetom rôznych rituálov. Začiatok jari sa spája s najväčším kresťanským sviatkom  – Veľkou nocou. Ale existuje aj staroslovanský rituál a tým je  topenie Moreny, ktorá bola vládkyňou smrti a zimy. Vystriedala ju Vesna – bohyňa jari, mladosti a života. Bola jej zasvätená breza. Nech to už zoberieme z ktorejkoľvek strany, vždy je to o príchode nového ročného obdobia, ktoré sa spája s ukončením zimy a prináša novú energiu, silu a potenciál prebúdzajúcej sa prírody k životu.

Marec bol pre nás náročným mesiacom. Pripravovaná V. celoštátna konferencia s medzinárodnou účasťou s ústrednou témou Bolesť sa stala realitou.  Zúčastnilo sa na nej 135 registrovaných účastníkov a odznelo 35 odborných prednášok. Za veľký prínos považujeme, že sme nerozdelili prednášajúcich do sekcií, ale spoločne sme si vypočuli odprezentované prednášky lekárov, sestier, fyzioterapeutov a zdravotníckych záchranárov. Je úžasné, keď môžete byť súčasťou priestoru, v ktorom sa snúbi záujem s profesionalitou.  Ďakujem všetkým, ktorí prispeli k príjemnej atmosfére a úspešnému priebehu konferencie a verím, že aj naši študenti sa veľa naučili.

Pricestoval k nám pán profesor Li Chunri z Liaoningskej univerzity TCM v Shenyangu. Od prvých „nádychov“ na Slovensku skonštatoval, že máme niekoľko darov, ktoré by sme si mali vážiť: čerstvý vzduch, prekrásne hviezdy, vodu, nádhernú prírodu a veľa liečivých rastlín. Radujme sa, že žijeme v prívetivom podnebnom  pásme, ktoré nie je takou samozrejmosťou, s akou to vnímame my, ktorí tu žijeme a tieto dary si už ani neuvedomujeme.

Blahoželám našim úspešným vzpieračom, Viktórií Malčekovej (FYZ I. ročník), Jozefovi Buvalovi (FYZ II. ročník) a Michalovi Bodoríkovi (UZS II. ročník), ktorí nás reprezentovali v druhom kole Vysokoškolskej ligy vo vzpieraní a obsadili krásne druhé miesto. Napĺňajú tak tú časť života fakulty, ktorá súvisí s jej reprezentáciou a sú dôkazom toho, že nielen o štúdiu je život vysokoškolský.

Čakajú nás  štátne  záverečné  skúšky. Prvým krokom k ich úspešnému zvládnutiu  je odovzdanie bakalárskej či diplomovej práce. Viem, že všetko nemôže byť dokonalé, ale mrzí ma, keď niektorí študenti podceňujú význam pravidiel, termínov a potom musia vynaložiť pomerne veľké úsilie na to, aby zdôvodnili  v podstate svoj nezodpovedný prístup k plneniu povinností.

Privítajme jar a tešme sa z každého dňa.  Prajem vám všetkým krásnu a hlavne veselú Veľkú noc a želám veľa úspechov!