Slovo dekanky (marec 2018)

„Slunko, slunéčko, poj na moje líčko, dáme ti vajíčko. Otvárame vráta, dáme ti kus zlata.“ Na Smrtnú nedeľu si takto spievali dievčatá, keď vynášali Morenu. Áno, prichádza k nám marec a sním aj krásne veľkonočné obdobie, ktoré  je predzvesťou  príchodu slnka, jari, teplých dní a radosti zo života.

Zima sa lúči len ťažko a vždy sa na svojom konci snaží ukázať svoju mrazivú tvár. Olympijské hry sa stali minulosťou a boli najúspešnejšie v histórií samostatnej Slovenskej republiky. Ja mám dvojnásobnú radosť, pretože v pozadí našich dvoch olympijských víťazov Anastazie Kuzminovej a Mateja Tótha stojí aj absolvent našej fakulty, fyzioterapeut Mgr. Denis Freudenfeld a Mgr. Jakub Hudák pôsobí ako fyzioterapeut v tíme Veroniky Velez Zuzulovej. Na fakulte sme na to patrične hrdí a práve tu vidíme, aké je dôležité dôsledne sa pripravovať na výkon povolania, pretože to prináša sladké ovocie v podobe vysokej odbornosti a profesionality. To je vstupenka do špičkových tímov nielen v športe, ale aj v zdravotníckych zariadeniach.

Cením si úspechy Emy Gavajdovej, ktorá reprezentovala aj našu fakultu  v stolnom tenise na Zimnej univerziáde SR vo Zvolene a prebojovala sa do osemfinále, ako aj ostatných športovcov na našej fakulte.

Fakulta žije aj inými aktivitami, do ktorých sa aktívne zapájajú aj jej učitelia. Naši fyzioterapeuti odštartovali iniciatívu Možno viem, čo nevieš, ktorej prvá prednáška sa venovala hre badminton s praktickými ukážkami a možnosťou vyskúšať si samotnú hru. Inštitút celistvosti človeka je informačný projekt pre širokú verejnosť. Cieľom tohto projektu,  je prostredníctvom bezplatných prednášok a praktických dielní priniesť informácie, ktoré môžu prispieť k osobnému rastu a získaniu väčšieho rozhľadu pre každého, kto sa ho aktívne, alebo pasívne zúčastní.

Vo februári sa uskutočnilo aj prvé zasadnutie  novej vedeckej rady. Členstvo v nej prijal primátor mesta MUDr. Ján Nosko, vrcholní predstavitelia vzdelávacích inštitúcií mesta, zdravotníckych zariadení a vysokoškolskí učitelia fakulty. Dekrét čestného člena vedeckej rady si prevzal aj prof. Li Chunri z Konfuciovej učebne TČM.

Chcem sa s vami podeliť ešte o jeden zážitok. V posledný februárový deň som sa zúčastnila na Radnici mesta udeľovania ocenení významným osobnostiam, ktoré si prevzali z rúk pána primátora. Bolo to krásne podujatie plné emócií, ale aj prejavenia uznania ľuďom, ktorí  sa významným spôsobom zaslúžili o to, že je naša Banská Bystrica taká, aká je.  Krásne mesto olympijských víťazov, múdrych a pracovitých ľudí, vysokoškolských študentov a úžasnej atmosféry.

Teším sa z nastupujúcej jari. Teším sa z úspechov a ďakujem všetkým, ktorí k nim prispievajú svojou každodennou prácou. Teším sa z dobrých správ, ktoré dávajú „zelenú“ rozvoju našej univerzity a tým aj našej fakulty.

Prajem vám všetkým dni plné slnka, pohody a radosti.