Slovo dekanky (november 2018)

„Pokoj nie je niečo, po čom túžite, ale niečo, čo vytvárate, na čom pracujete, čím ste a čo rozdávate.“   Robert Fulghum

 

November – mesiac, ktorý so sebou prináša atmosféru pokoja, rozjímania, zamyslenia, pozornosti zameranej do seba. Je mesiacom, ktorý predznamenáva nástup budúcej zimy a tým aj pokoja v prírode a všade okolo nás. Je spomienkou na tých, ktorí už nie sú medzi nami. Zastavíme sa na chvíľu a sledujeme svoje pocity. Snažíme sa precítiť svoj vnútorný pocit pokoja. Kde sa berie? Čo pre nás znamená? To si nesieme vo svojom vnútri a pre každého znamená niečo špecifické.

November je pre mňa mesiacom, v ktorom ctíme aj tradície našej fakulty. Čakajú nás imatrikulácie, ktoré sú vždy 9. novembra, kedy sa narodil zakladateľ a prvý dekan našej fakulty, prof. MUDr. Svetozár Dluholucký, CSc. S imatrikuláciami sú spojené beánie – študentské slávnosti. Už niekoľko rokov sú milým stretnutím učiteľov a študentov fakulty, ktoré sú tematické, prinášajú nápad, invenciu, radosť. A dúfam, že to nebude inak ani tento akademický rok.

Chcem sa však s Vami podeliť aj o skúsenosť z návštevy na Liaoningskej univerzite tradičnej čínskej medicíny v Shenyangu. Univerzita oslavovala 60 rokov od svojho vzniku. Bola to príležitosť na krásne oslavy, ktoré boli v réžií študentov. Som šťastná a hrdá zároveň, že tam máme aj svojho zástupcu, nášho absolventa Michala Sedláka, ktorý je prvým slovenským študentom na tejto univerzite. Je bakalárom fyzioterapie a túži študovať tradičnú čínsku medicínu. Neváhal venovať svoj čas a energiu na štúdium čínskeho jazyka, čo sa mu nakoniec aj vyplatilo.

Otvára sa príležitosť pre tých našich študentov prvých ročníkov, ktorí by mali ambíciu získať štipendium na výmenný pobyt na našej partnerskej univerzite. Jedinou podmienkou je základná znalosť čínskeho jazyka. Na našej fakulte sú pre to vytvorené podmienky, vzdelávať sa môžete pod dohľadom a vedením dobrovoľníčok Konfuciovej učebne tradičnej čínskej medicíny. Je škoda to nevyužiť. Predpokladá to však, prekročiť svoju „zónu komfortu“ a vstúpiť tak na teritórium , ktoré znamená získať nové skúsenosti a s dosiahnutím cieľa aj vnútorný pokoj a radosť z vykonanej práce.

Ako to súvisí s novembrovým pokojom? Len ten, kto má jasný cieľ, víziu svojho života, vie s pokojom a prehľadom prekonávať prekážky a náročné situácie. Všetci túžime po pokoji, ale nevieme ho často odovzdať, pretože nie je v nás. Pokoj vyžaruje z hĺbky duše, len tak sa šíri ďalej.

A ešte jedna významná udalosť. Blahoželám Dominike Filipko, študentke tretieho ročníka odboru ošetrovateľstvo, ku krásnemu tretiemu miestu v súťaži Florence roka 2018, ktorú organizuje už tradične „Svet zdravia“ pre študentov ošetrovateľstva. Zároveň je víťazkou v špeciálnej kategórii Dôvera, za vedomosti v oblasti zdravotného poistenia, za ktorú získala ocenenie a finančnú odmenu vo výške 1000 €. Verím, že a s nami podelí o svoje zážitky. Do TOP 20 sa prebojovali aj Kristína BočkajováMichaela Chalmovská, na ktoré sme hrdí za to, že sa dostali medzi najlepších.

Teším sa na stretnutie s Vami a želám Vám pokojný novembrový čas!