Čína 2019

Náš prvý letný pobyt v Číne

Čína, slnko, teplo…a stovky schodov pred nami. Keď sme prechádzali po hradbách Veľkého čínskeho múru uvedomil som si, že sme naozaj tu.
Začnime teda poporiadku. Let bol dlhý, po dvoch šesť hodinových prestupoch, priam najdlhší za celý náš život. No po dlhom čakaní a sedení v úzkych sedadlách lietadla sme konečne pristáli v Shenyangu – najväčšom meste severovýchodnej provincie Číny Liaoning, ktoré je zároveň domovom našej partnerskej Liaoningskej univerzity tradičnej čínskej medicíny.
Prvý deň sme začali slávnostným otvorením letného kampusu s rektorom univerzity p. Shi Yan, spojeným s obedom, v ktorom nechýbali tradičné lokálne jedlá. To sme však ani netušili, aký bohatý program plný zážitkov na celý život nás ešte čaká.
Každý deň sme mali naplnený rôznymi aktivitami nielen odborného charakteru. Zoznámili sme sa s tradičným čínskym umením, kde nám ochotní učitelia predstavili maľbu tušom či prastarú kaligrafiu, boli sme milo prekvapení, akých umelcov sme medzi nami objavili. Učili sme sa čínsky jazyk, ktorý bol veľmi pomohol pri zjednávaní ceny na trhoch či hľadaní toalety v meste, pretože po anglicky tu hovoril len málokto. Zapotili sme sa pri trénovaní tai-chi a bojového umenia, ktorého tajomstvá nám radi odovzdávali mladí študenti univerzity.
Celý pobyt nám spríjemňoval slovenský študent Michal Sedlák, študujúci už jeden rok na univerzite v Číne, ktorý nám s úsmevom na tvári poukazoval skryté zákutia a nočný život mesta Shenyang. Moderným a tichučkým rýchlovlakom sme sa presunuli do Pekingu. Nahliadli sme do očarujúcej histórie čínskeho kultúrneho dedičstva, ktorá sa skrývala za majestátnym Veľkým čínskym múrom. Vstúpili sme do zakázaného mesta, poprechádzali sa po letnom paláci cisárovnej.
V programe nechýbala ani návšteva zdravotníckych zariadení, kde sme mali možnosť vidieť ako funguje tradičná čínska medicína v praxi a praktickú ukážku výučby s výborným profesorom, ktorý nás behom pár minút poriadne „ponaprával“.
Na záver sme sa ocitli, ani nevieme ako, v čínskej národnej televízii spolu s politicky významnými osobami zo 14 krajín strednej a východnej Európy pri slávnostnom odovzdávaní vlajky s logom našej univerzity a zahájení letného kampusu.
Ani sme sa nenazdali a dva týždne ubehli ako voda. Čína je krajinou nám kultúrne vzdialenou, avšak sme krásnym príkladom toho, ako môžeme tieto vzťahy prehlbovať vďaka týmto možnostiam, aké nám naša univerzita prináša. Dva týždne ubehli, no zážitky nám zostanú na celý život.