Aktivity katedry

Športový deň Dukla

,,Skvelá atmosféra, hudba a výkriky asi 500 nadšených detí‘‘, ktoré naplnili Športovú halu Dukla v Banskej Bystrici. Tak opísali svoj deň študenti našej fakulty, ktorí sa ako dobrovoľníci zúčastnili Športového dňa Nadácie Slovenskej sporiteľne 2019. Deti z 52 základných škôl z celého Slovenska si prišli zmerať sily na prekážkovej dráhe, čím vytvorili nový rekord v počte zúčastnených škôl v rámci akcie, ktorú sprostredkovala Športová akadémia Mateja Tótha.

Sme radi, že sme mali príležitosť byť súčasťou tohto skvelého podujatia, ukázať svoj organizačný talent a zároveň aj zmysel pre recesiu, čo deklarujú aj vybrané fotografie.

5 dní v Tübingene alebo v čom sa môžeme inšpirovať nemeckými študentmi

Po náročnej 13 hodinovej ceste sme sa ocitli na autobusovej stanici v Tübingene. Už len cesta do ubytovne v nás zanechala príjemný pocit – parky, cyklocestičky a športové ihriská na každom kroku.
V prvý deň nám Herr Belzl, vedúci profesor na Akadémii fyzioterapie v Tübingene, umožnil prehliadku školy a BG kliniky, kde študenti realizujú každodennú prax. Ocenili sme, že študenti majú výučbu aj prax na jednom mieste. O pol šiestej, kedy zvyčajne končia teoretické hodiny, sme sa stretli s našimi nemeckými spolužiakmi, ktorí v júni absolvovali týždeň odbornej stáže na Fakulte zdravotníctva v Banskej Bystrici.
Náš pracovný týždeň bol rozdelený do 2 častí. Dopoludnia sme absolvovali prax na jednotlivých oddeleniach kliniky: traumatológia, neurológia, spinálna jednotka, rehabilitačné oddelenie a detská klinika. V druhej polovici dňa sme mali možnosť spoznávať miestne špeciality a atrakcie – od jedla až po krásne historické centrum. Sprevádzali nás naši nemeckí priatelia, s ktorými sme navštívili malú vinárničku otvorenú len 2 mesiace v roku. Užili sme si aj tradičnú nemeckú opekačku nad mestom s typickými „Bratwurst“ a nesmelo chýbať ani regionálne pivko či jedlo typické pre južné Nemecko, a to „Brezel mit Butter“ (praclík s maslom). Okrem kulinárskych zážitkov sme zažili aj trochu adrenalínu na lezeckej stene či pri volejbalovom turnaji.
Najväčšie pozitíva vo výučbe vidíme v rovnocennom prístupe mentora voči študentom a opačne – záujem študenta o získavanie nových informácií. Špičkové vybavenie kliniky a jednotlivých oddelení nebolo až takým prekvapením. Najviac na nás zapôsobil veľmi milý, srdečný a otvorený prístup fyzioterapeutov k pacientom, navzájom voči sebe a v neposlednom rade i k nám. Jazyková bariéra nepredstavovala žiadny problém, pretože každý ovládal plynule anglický jazyk.
Týždenný pobyt môžeme ohodnotiť 5 hviezdičkami. Bolo o nás prvotriedne postarané, čas sme naplno využili a odniesli si mnoho zážitkov a chuť priniesť zmenu tam, kde je potrebná. Ak máte možnosť, určite neváhajte a choďte. Tübingen vás privíta s otvorenou náručou.
Študenti fyzioterapie, 3. ročník

Aktivity katedry

Ďalšia základná škola, ktorej žiaci sa niečo naučili o zdravom pohybe bola Základná škola v Pohronskej Polhore. Interaktívne prednášky boli dňa 12.11.2019 vedené študentkami 3. ročníka a to Adrianou Plevkovou a Dominikou Vaškovou. Veríme, že si žiaci a učitelia odnášajú z našich prednášok praktické vedomosti a zručnosti, ktoré aplikujú naďalej.

Katedra fyzioterapie sa aktívne zúčastňuje na interaktívnych prednáškach na rôznych základných a stredných školách. Ďalšia škola, ktorú sme navštívili bola dňa 24.10.2019 Základná škola v Brusne, kde študenti Bc. Martina Janoštínová a Ján Gemmel svojou účasťou obohatili žiakov prvého stupňa o vedomosti, ako sa správať ku chrbtici a chodidlám, aby neboleli. Interaktívna prednáška zahŕňala praktické rady a ukážky, ako správne vykonávať pohyb a aké sú možnosti pohybovej aktivity v rámci výučby telesnej výchovy. Tento druh prednášok sa teší veľkej obľube a veríme, že informácie, ktoré žiaci a učitelia dostali, nezostanú len v spomienkach na príjemne strávené dopoludnie v škole.

Študenti fyzioterapie (2. ročník) sa dňa 16.10.2019 aktívne podieľali na vzdelávaní žiakov na Súkromnej základnej škole u Filipa v Banskej Bystrici, kde žiakom druhého stupňa ukázali, ako sa správať ku svojej chrbtici. Prednáška s názvom „Pošlime chrbát do školy“ naučila žiakov, ako sa správne pohybovať pri bežných denných aktivitách. Žiaci si vypočuli teoretickú prednášku spojenú s praktickými ukážkami a veríme, že edukácie padla na úrodnú pôdu a poznatky budú naďalej každodenne využívať pri vstávaní, sadaní si, zdvíhaní predmetov, ale aj pri používaní telefónu a mnohých iných bežných činnostiach.